Mardin’de 2023 Hedefleri Doğrultusunda Tarım Sektörü Toplantısı

Avrasya Sosyo-Ekonomik Araştırmalar Derneği (ASEAD) tarafından düzenlenen “4. Kahramanmaraş Yönetim, Ekonomi ve Siyaset Kongresi” (KAYES) “2023 Hedefleri Doğrultusunda Tarım Sektörü” ana temasıyla gerçekleştirildi. Mardin Hilton Garden Inn Hotel’de yapılan toplantıya Ajans Genel Sekreterimiz Dr. Ahmet Alanlı’da konuşmacı olarak katıldı.

İki gün süren kongrenin son gününde “Mardin’in Kırsal Kalkınmasında Kurumsal İş Birlikleri” konulu özel oturum düzenlendi. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve ASEAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Örnek, tarım sektörünün ele alındığı kongrede akademik oturumlara ilaveten, tarım sektöründeki güncel konular olan kuraklık, ata tohumunun geleceği, Mardin ilimizin tarımsal sorunlarıyla yurt dışına tarım ürünleri ihracat potansiyeli ve tarım alanında yurt dışı ile iş birliği fırsatlarının değerlendirildiğini belirtti.

Programın amacı, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, akademisyenler ve tarım sektörü temsilcileri bir araya getirilerek, konuyla ilgili mevcut durum analizi, sorunların tespiti ve çözüm önerileri ile bu sorunların giderilmesine yönelik atılması gereken adımların ortaya konulmasıdır.

Toplantıya Ajans Genel Sekreterimiz Dr. Ahmet Alanlı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Faysal Sun, Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter ile Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Doğan konuşmacı olarak katıldı.

Mardin Yatırım Destek Ofisi

Yenişehir Mahallesi Kızıltepe Caddesi No: 6/1 Artuklu / MARDİN

Bilgi Hattı

0(482) 212 17 25